BIP Rudnik

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Archiwum

Wyjaśnienie treści s.i.w.z. (I)

Email Drukuj PDF

 

Rudnik nad Sanem, dnia 05.09.2017 r.

ZPF.271.21.1.2017

 

 

WYJAŚNIENIA TREŚCI SPECYFIKACJI

ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA (I)

Dot. przetargu nieograniczonego na

„Zagospodarowanie terenu kompleksu żłobkowo – przedszkolnego drogami, parkingami, chodnikami, schodami terenowymi, murkami oporowymi, kanalizacją opadową, oświetleniem i ogrodzeniem”

 

Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.) Zamawiający przekazuje poniżej treść pytań dotyczących treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (s.i.w.z.) wraz z udzielonymi wyjaśnieniami:

 

Pytanie 1:

Czy realizowany inwestycja ma przyjęte obliczenia opraw zgodne z klasami oświetlenia dróg M2, M3, M6 i zapewniające bezpieczeństwo dołączenie odpowiednich obliczeń fotometrycznych do zamówienia

Odpowiedź:

Oświetlenie terenu przewidziane do wykonania w ramach przedmiotu zamówienia ma na celu oświetlenie ciągów pieszych, ścieżek, elementów małej architektury i roślin. Dokumentacja projektowa dla ww. zadania została opracowana zgodnie z obowiązującymi przepisami i posiada niezbędne uzgodnienia. Realizowana inwestycja ma przyjęte obliczenia opraw zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Pytanie 2:

Proszę o dodanie do SIWZ obowiązujących Norm na zamawiane produkty, które będą zastosowane, a nie zostały podane. Normy na słupy i oświetlenie. Obowiązujące normy oświetlenia drogowego powinny zapewniać bezpieczeństwo osobom poruszającym się po nich, oraz swobodę poruszania się wszystkim uczestników ruchu. Nowych norm: PN-EN 13201-2 :2016-03, PN-EN 13201, PN-EN60698-1, PN EN60598-2-3, PN-EN 55015,PN-EN61547, PN-EN61000-3-2, PN-EN61000-3-3. Czy Wykonawcy mogą być podstawą prawną do eliminowania bezprawnego zachowania, które dotyczą praw wyłącznych chronionych na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności intelektualnej i przemysłowej nią niniejszej zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, Analizy służyły następujące akty prawne, rozporządzenia oraz Polskie, wynikający z art.4 ust.3 TUE oraz art.7 Konstytucji RP, obowiązek respektowania zasad prawa unijnego przy wykonywaniu kompetencji przewidzianych dla niego w ustawy Prawa własności przemysłowej, z zakresu własności przemysłowej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii E Normy: Ustawy.

Odpowiedź:

W dokumentacji projektowej i STWiORB przedstawiono odwołania do aktualnych norm w zakresie niezbędnym i wystarczającym do realizacji projektu. Zgodnie z wzorem umowy (§ 4 Obowiązki i odpowiedzialność Wykonawcy, ust. 1 pkt 3) obowiązkiem Wykonawcy jest: „wykonanie przedmiotu zamówienia z wyrobów i materiałów, które są dopuszczone do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1570), innych przepisów obowiązujących w tej materii, oraz odpowiadających jakościowo wymaganiom określonym w dokumentacji. Zastosowane materiały powinny być w I gatunku (najwyższej jakości)”. Biorąc pod uwagę powyższe, realizując zamówienie należy posługiwać się materiałami dopuszczonymi do stosowania, co koresponduje również z uregulowaniem kwestii dotyczącej ochrony praw wyłącznych, praw autorskich, praw patentowych itp.

 

Pytanie 3:

W dokumentach projektowych i SIWZ nie zostały uwzględnione Normy EU dla użytkowników i wymogów bezpieczeństwa: Badania na zgodność Ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, wymagania dla sprzętu elektrycznego: Producent opraw oświetleniowych deklaruje zgodności z następującymi normami z zakresu bezpieczeństwa użytkowania: - EN 60598-1 _ EN 60598-2-1.

Odpowiedź:

Wszystkie wymagania dotyczące sprzętu i materiałów oraz zakres przepisów i norm zostały wskazane w dokumentacji projektowej i STWiORB.

 

Pytanie 4:

Brak jest opisów ogólnych lampy i uchwytu , jest niedopuszczalne podawanie nazw opraw , powinna być podana charakterystyka i normy, które mogą ukierunkować wykonawcę i inwestora jakie produkty przedstawić do rzetelnej przygotowanej wyceny. dostosowując się do polityki klimatycznej z zachowaniem strategii niskoemisyjnej rozwoju - Korpus oprawy oraz uchwyt powinien się charakteryzować: jest wykonany z ciśnieniowego jednobryłowego odlewu aluminiowego. jest malowany proszkowo na kolor wskazany przez zamawiającego lub anodowany lub znakowany w segmencie korporacyjnym śruby mocujące że stali nierdzewnej, umożliwia otwarcie oprawy i dostęp do panelu LED specjalnym kluczem zabezpieczającym. Temperatura barwowa emitowanego światła 4000k (+/-100K) o Współczynnik oddawania barw RA większy lub równy 70 o Panel LED wyposażony w grupę soczewek kształtujących rozsył światła o charakterze drogowym, która nie oślepia kierowcy i nie powoduje odbicia światła od jezdni. Każda dioda na panelu LED posiada indywidualny element optyczny o takiej samej charakterystyce.  

Odpowiedź:

Wymagania dotyczące opraw oraz źródeł światła zostały wskazane w dokumentacji projektowej i STWiORB.

Opracowany projekt spełnia wymagania dla tego typu inwestycji określone w obowiązujących normach. Szczegóły dotyczące poszczególnych materiałów niezbędne do realizacji projektu przedstawiono w części opisowej i rysunkowej projektu, w tym te dotyczące rodzaju opraw. Zamawiający dopuszcza oferowanie materiałów i urządzeń równoważnych do wskazanych w dokumentacji, pod warunkiem, że zagwarantują one uzyskanie parametrów technicznych i eksploatacyjnych nie gorszych od założonych w dokumentacji. Ciężar udowodnienia, że materiał (wyrób) jest równoważny w stosunku do wyrobu określonego przez Zamawiającego, spoczywa na Wykonawcy (§ 3 ust. 3 i 4 s.i.w.z.).

 

Pytanie 5:

W przepisach przewidziany jest układ redukcji mocy , który powinien być stosowany według przepisów w lampach oświetleniowych, ma umożliwiać płynne nastawienie kilku progów natężenia oświetlenia świetlnego w zakresie co najmniej od 100 -30 % strumienia nominalnego

* Temperatura pracy w zakresie -40 + 50 stopni

* Efektywność świetlna w zakresie minimum 112 – 115 lm/W netto

Czy muszą być przedstawiane dodatkowe dokumenty celem potwierdzenia, że proponowane oprawy jak i układ świetlny spełniają Normy powyższe parametry techniczno-użytkowe - kart katalogowych opraw, instrukcję montażu , - deklaracji zgodności CE,

Odpowiedź:

Wszystkie wymagania dotyczące sprzętu i materiałów oraz zakres przepisów i norm zostały wskazane w dokumentacji projektowej i STWiORB. Zgodnie z wzorem umowy (§ 4 Obowiązki i odpowiedzialność Wykonawcy, ust. 1 pkt 5) obowiązkiem Wykonawcy jest: „przekazanie do wglądu inspektorowi nadzoru w czasie trwania robót, a następnie dostarczenie Zamawiającemu, przed odbiorem końcowym przedmiotu zamówienia, kompletnej dokumentacji potwierdzającej dopuszczenie do obrotu i powszechnego lub jednostkowego stosowania materiałów zastosowanych przez Wykonawcę”

          

  Nie przedłuża się terminu składania ofert.

 

                                                                                                            


                                                                                                                  BURMISTRZ

                                                                                               Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem

                                                                                                  mgr inż. Waldemar Grochowski

 

 



Ostatnia aktualizacja: wtorek, 05 września 2017 10:54  

Służby gminne