Podstawowym przeznaczeniem portalu jest prezentacja informacji na temat podmiotów zobowiązanych do prowadzenia stron BIP.
Do nawigacji po stronie Biuletynu Informacji Publicznej służy pionowe Menu przedmiotowe umieszczone po lewej stronie. Jest ono podzielone na Kategorie, które grupują informacje z poszczególnych działów tematycznych. Kategorie opatrzone są nagłówkami zapisanymi powiększoną czcionką.
Redaktorzy stron podmiotowych BIP mają możliwość dodawania, modyfikacji lub archiwizacji danych przypisanych im podmiotów.
Zamieszczone na stronie dane podmiotów zobowiązanych do prowadzenia stron BIP oraz artykuły opatrzone są metadanymi informacji publicznej, czyli
-
tożsamością osoby wytwarzającej zasób (lub odpowiadającej za jego treść),
-
czasem wytworzenia zasobu,
-
tożsamością osoby, która udostępniła zasób na BIP,
-
czasem udostępnienia zasobu na BIP.
Dokumenty specyficzne dla urzędu takie jak treść prawa miejscowego lub wnioski do wypełnienia zapisane są w postaci plików o rozszerzeniu pdf. W celu ich odczytania na komputerze powinien być zainstalowany program Acrobat Reader. Jest to darmowy program dostępny w internecie pod adresem:
http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep.html
Niektóre załączniki mogą być skompresowane odpowiednimi programami (pliki z rozszerzeniami .rar .zip). Aby rozpakować i otworzyć skompresowane dokumenty należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie, np. bezpłatny program 7-zip dostępny pod linkiem:
http://www.thepcdude.com/7zip/
Zgodnie z art. 10 pkt. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001r. (Dz. U. Nr 112 poz. 1198), informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek.