BIP Rudnik

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Archiwum

INFORMACJA

Email Drukuj PDF

 

Zasady przemieszczania ziemniaków wyprodukowanych w Polsce, do innych państw członkowskich Unii Europejskiej

Wyprodukowane w Polsce ziemniaki mogą być wprowadzane do obrotu i przemieszczane do innych państw członkowskich UE, jeśli:

- zostały wyprodukowane oraz zapakowane lub też dystrybuowane przez podmioty wpisane do rejestru przedsiębiroców, prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, włąściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu, oraz

- wszystkie ziemniaki w miejscu produkcji, z którego pochodzą przemieszczane bulwy, zostały przebadane przez wojewódzkiego inspektora i uznane za wolne od bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus.

Przesyłki ziemniaków przemieszczane do innych państw UE powinny być zaopatrzone w:

- zaświadczenie, wydane przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, potwierdzającego niewystępowanie bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus, oraz odpowiednio

- paszport paszport roślin, wydany przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa – w przypadku sadzeniaków ziemniaka, albo

- oznakowanie, zawierające co najmniej jeden numer wpisu do rejestru przedsiębiorców podmiotu, który wprowadza ziemniaki do obrotu oraz kod statystyczny powiatu, na terenie którego ziemniaki były uprawiane – w przypadku ziemniaków innych niż sadzeniaki (oznakowanie może mieć dowolną formę, np.: prostej naklejki lub etykiety).

Przygotowanie i załadunek ziemniaków odbywa się pod nadzorem pracowników wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa, a po dokonaniu załadunku, środek transportu zabezpieczany jest oficjalną plombą PIORiN.

Informacja o każdej przesyłce ziemniaków, przekazywana jest przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa do służby ochrony roślin kraju ich przeznaczenia, która przejmuje dalszy nadzór nad przesyką.

Zakwestionowanie i wykrycie tej bakterii w polskich ziemniakach przez służby innych państw członkowskich UE, mogą skutkować wprowadzeniem przez Komisję Europejską dodatkowych obostrzeń dotyczących warunków wywozu ziemniaków z Polski, włącznie z całkowitym zakazem. Państwami najostrzej kwestionującymi polskie ziemniaki są: Czechy, Rumunia i Bułgaria.

Państwowy Urząd Fitosanitarny Republiki Czeskiej, wydał rozporządzenie w sprawie doraźnych środków służących zapobieganiu i rozprzestrzenianiu bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus za pośrednictwem bulw ziemniaka pochodzących z Polski, z którego wynika, że w przypadku braku zaopatrzenia przesyłki ziemniaków pochodzących z Polski w zaświadczenie wydawane przez PIORiN, Państwowy Urząd Fitosanitarny w Republice Czeskiej, może nałożyć na podmioty odpowiedzialne, karę w wysokości do 1,5 mln czeskich koron (tj. ok. 240 tys. zł).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.piorin.gov.pl

 

Służby gminne